Polikistik Over Nedir, Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir, Polikistik over dediğimiz durum kadınlarda yumurta sayısının, rezervinin çok fazla olması yani aşırı yumurtaya sahip bir kadın çok yumurtalı kadın sendromu tanımı çok daha doğru olacaktır. Peki ne kadar sıklıkla görüyoruz? 5 ya da 6 kadında 1 görüyoruz. Yani çok sıklıkla karşımıza çıkan bir durumdur polikistik over. Yani yumurtalık dokusu içerisinde olması gerekenden çok fazla sayıda yumurta var. Aslında polikistik hastalık derken içindeki kist halk arasında çok yanlış anlaşılan bir durumdur.

Buna çok yumurtalı kadın sendromu demek çok daha doğru olacaktır. Peki ne yapıyor çok yumurta? Her zaman yumurta azlığı da problem fazlalığı da problem. Çok yumurta olunca kadınlarda adetin 13. günü ovulasyon, 14. günü ovulasyon olması gerekirken çok yumurtanın içerisinden bir tane yumurta seçilip atılamıyor. Yani öncelikle bu hastalarda ovulasyon, yumurtlama olmuyor. Yumurtlama olmayınca tabiki gecikmeli adet görme, hormonal dengesizlik peşi sıra bu hasta grubunda %40'ında obezite, tüylenme arkasından devam ediyor ve bu kısır döngü etrafında dönmeye başlıyor.

Gecikmeli adet gördükçe hormonal denge alt-üst oluyor, hormonal denge alt-üst oldukça gecikmeli adet görme derken arada obezite, insülin direnci. İnsülin direncinin başlamasıyla artık olay geri dönüşümsüz bir hale geliyor ve bu hasta grubunun öncelikle şunu bilmesi gerekiyor. Bir hipertansiyon gibi bir diyabet gibi mutlaka düzenli adet görmek için ilaç kullanması gerekiyor, menopoza kadar. İlk adet gördüğü yaştan, ergenlikten menopoza kadar sürekli adet düzeni için ilaç kullanmalıdır.

Peki bu hasta grubu gebelik istediğinde ne yapılmalıdır? Burada öncelikle çok basit ağızdan yumurtlama tedavileri ilaçları veriyoruz. 1 ya da 2 yumurta gelişimi sağlanıyor. Böylelikle yumurta çatlamasının arkasından hem gebe kalması kolaylaştırılıyor hem de adet düzeni yerine geliyor. Ancak genel polikistik over hastaların tedavi algoritmasında eğer bu hasta grubu 6 ay boyunca, 6 siktus boyunca yumurta büyütmeye cevap verip gebe kalamıyor ise; biz bu hasta grubunda vakit geçirmeden Tüp Bebeğe geçiyoruz. Çünkü; çok sayıda yumurta olunca kalite düşüyor, tüp bebekle bu foliküllerin içerisindeki gerçekte 100 mikron olan yumurtaları mikroskop altında kalitelilerini ayırıp, seçip, onları değerlendirip, kaliteli embriyo elde edip anne rahmine yerleştirerek gebelik oranlarını artırmaya çalışıyoruz.

DİĞER VİDEOLAR