Mikro Tese Nedir?

Mikro Tese Nedir?

Mikro Tese Nedir?

Mikro TESE nedir?

Mikro Tese Nedir ile Testicular Sperm Extraction TESE, ejakülatında (menide) hiç sperm hücresi bulunmayan hastaların (AZOSPERMİ), mikroskopik operasyon ile testislerinden alınan dokudan sperm elde edilmesidir.

Elde edilen spermler ile tüp bebek yöntemi denenerek çocuk sahibi olunabileceği gösterilmiştir. Mikro tese yöntemi son yıllarda diğer tüm tekniklerin yerini almıştır. Bu yöntemi özel kılan, biyopsi işleminin özel tasarlanmış bir mikroskop düzeneği altında yapılmasıdır. Daha once farklı biyopsi metodları ile sperm bulunamayan hastalarda Mikro tese ile sperm bulmak mümkün olabilmektedir. Ayrıca mikro tese yöntemine göre çok daha az doku alınması ve testisleri besleyen damarların zarar görmemesi hastanın iyileşme süresini oldukça kısaltmaktadır.

Mikro TESE İşlemi nasıl yapılır?

Mikro TESE bir cerrahi girişimdir. Genel, spinal ya da spermatik kord ve cildin lokal anestezi ile yapılabilir. Fakat işlemin uzun sürmesi halinde lokal anestezi yetersiz kalabilir. Her iki testis cildine yaklaşık 3-4 cm’lik kesi yapılır. Ardından testis dokusu çıkarılır. Ameliyat mikroskopu altında 15-25x büyütme altında testiste sperm bulunma ihtimali yüksek olan özellikle dolgun, opak ve geniş dokulardan yeterli örnekler alınarak işlem yapılır. Sperm bulunduktan sonra ya da yeterli örneklemenin yapıldığı kanaatine varıldığında operasyona son verilir. Bu işlemde elde edilen sperm ile tüp bebek denenebilir ya da sperm dondurma yapılıp ilerde kullanılabilir.

Tese ve Mikro Tese Arasındaki Fark Nedir?

Tese, sperm üretiminde ve yapımında büyük sorun olan hastalarda testisin içinde yer alan ve sperm üreten odacıkları bulmaya yarayan bir yöntemdir. Mikro Tese yöntemi ise bu yöntemle aynıdır. Ancak mikro tese yöntemi ile yapılan biyopsilerde daha az testis dokusu kullanılır ve sperm çıkma ihtimali yüksek tübülüs yapıları daha net ayırt edilerek işlem yapılır ve böylece yapılan her biyopsi de sperm bulma olasılığı artar.

Mikro Tese yöntemi ile problemin sperm tüplerinin tıkalı olmasından kaynaklı olup olmaması da anlaşılır ve böylece bu yöntem tedavide doğru adımlar atılmasına yardımcı olur.

Benzer Yazılar

Tüp Bebek

Tüp Bebek

Tüp Bebek Tüp Bebek için Tüp Bebek Yumurtalıklarındaki yumurtalar ilaçlar yardımıyla uyarılan anne adayından ultrasonografi…Devamini Oku

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZINIZ