Yüksek Riskli Gebelikler

Yüksek Riskli Gebelikler

Yüksek Riskli Gebelikler

Yüksek Riskli Gebelikler

Yüksek riskli gebelik deyince;anne ve bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyen, gebe kalmadan önce anneye ait ve devam eden sistem ilk hastalıklar yada gebelik süresince ortaya çıkan bir hastalık durumunda yüksek riskli gebelikten söz edilebilir.

Yüksek riskli gebelikleri bir başlıklar altında toplamak gerekirse;

*Rahim ağzı yetmezliği

*Gebeliğin başlangıcında kanama ya da düşük riskinin olması

*Çoğul gebelik

*Fetal büyüme geriliği

*Hipertansiyon

*Plasenta previa

*Diyabet

*Erken membran rüptürü

*Troid hastalıkları

*17 yaş öncesi gebelik olursa adelosan gebelik yada 38 yaş sonrası elde edilmiş ileri yaş gebeliği

*Bebekte tespit edilmiş bir anomali olması

olarak sıralanabilir.

Eğer gebelikte anne yada bebekte artmış risk varsa mutlak yatak istirahati önemlidir. Çünkü yatak istirahati ile rahim içi kan akımı artar ve rahim ağzı üzerine olan baskı azalır. Beraberin de gebe ruhsal ve fiziksel stresten uzak tutulmuş olur. Hekiminin karar vereceği şekilde bazı durumlarda hastanede yatarak;bazı durumlarda da evde istirahati sağlanır.

Sevgili gebeler yüksek riskli gebeliğe sahip iseniz mutlaka daha sık doktor kontrolünde olup ve bebeğin gelişimi için daha düzenli gebe takibin de olmalısınız. Doktorunuzla birlikte mutlaka iyi bir yeni doğan kliniğini içinde barındıran hastane seçimi tercih etmelisiniz.

Benzer Yazılar

Dış Gebelik

Dış Gebelik

Dış Gebelik Dış gebelik, rahmin dışında (rahim) büyüyen herhangi bir hamileliktir. Normal bir hamilelikte, yumurta…Devamini Oku
Gebelik Takibi

Gebelik Takibi

Gebelik Takibi Gebelik takibi planlayan kadınlara gebelik öncesinde; • Sigara kullanıyorlarsa bırakmaları ya da günde…Devamini Oku

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZINIZ