Tüp bebek tedavisinde sigara ve alkol kullanımı, Sigara ve alkolün yıllardır tıbben zararlı olduğu mide kanserinden akciğer kanserine kadar vücudumuz da birçok olumsuz etkileri, toksit etkileri olduğu biliniyor. Ancak hanımlar arasında şu bilinmiyor; özellikle sigara ve alkol yumurtalık dokusu üzerinde ciddi anlamda toksit maddelerdir. Aşırı sigara ve alkol tüketimi yumurta rezervi dediğimiz her kadın dünyaya gelirken verilen kendilerine ikram edilen yumurta sayısını azalttığı gibi yumurta kalitesini bozmaktadır.

Bu anlam da özellikle gebelik isteyen çiftlerin kesinlikle sigara ve alkol tüketimini bir an önce bırakmalarını öneriyoruz. Tabi bu anlam da anne olmak isteyen hanımlar bizlerden hemen söylemlerimizi kabul edip sigarayı alkolü bırakıyorlar ama malesef baba adaylarına biz bunu çok fazla kabul ettiremiyoruz. Es geçiyorlar. "Bu ne söylüyor?" falan deniyor. Erkekler de sigara özellikle sperm dna kırıklarına neden oluyor. Tamam gebe kalabilir gebelik elde edebilirsiniz ama düşükle sonuçlanma ihtimalini de artıryor sigara.

DNA kırıkları aynı zaman da bir düşük nedenidir. Çünkü total de embriyo kromozom sayısı normal olarak görünse bile DNA kırıkları tekrarlayan gebelik kayıplarının nedenidir. Bu anlam da sigara erkekler için de vazgeçilmez bırakılması gereken gebelik isteyen bir anne-baba adayı çift için son derece zararlı etkileri olan iki maddedir alkol ve sigara.

DİĞER VİDEOLAR