Tüp Bebek

Tüp Bebek

Tüp Bebek

Tüp Bebek

Tüp Bebek için Tüp Bebek Yumurtalıklarındaki yumurtalar ilaçlar yardımıyla uyarılan anne adayından ultrasonografi eşliğinde toplanan yumurtalarla, erkekten alınan spermlerin laboratuvar ortamında döllenmesi ve daha sonra gelişen embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesi ile gebelik elde edilmesi işlemidir.

Tüp Bebek’de Tedaviye olumlu sonuç kişiden kişiye değişir ve unutulmamalıdır ki bir kadından her ay kaliteli ve istenilen sayıda yumurta elde edilememektedir. Bu nedenledir ki her tüp bebek denemesinde farklı yanıt elde edilebilir.

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları;

  • Çiftlerin tüp bebek öncesi danışmanlık ve tetkiklerin tamamlanması (adet döneminin 2 ya da 3. günü hormon tahlili, vajinal ultrasonografi, erkeğe ait sperm tahlili ve rahmi değerlendirmek için histerosalfingografi / ofis histeroskopi)
  • Yumurtaların ilaçlarla uyarılarak büyütülmesi ve olgunlaştırılması (bu işlemin amacı, embriyo oluşturmaya aday çok sayıda yumurta elde etmektir.)
  • Yumurtalıkların ilaçlar yardımı ile baskılanması (bu işlemin amacı istenmeyen zamanda yumurtaların çatlayarak karna dökülmelerinin önüne geçilmesi ve daha fazla embriyo elde edilebilmesidir.)
  • Yumurtaların ameliyathane şartlarında vajinadan (hazne) ultrasonografi eşliğinde toplanması
  • Yumurtaların spermle laboratuvar ortamında kendiliğinden döllenmesi (IVF) ya da tek yumurta içine tek sperm verilmesi (ICSI)
  • Gelişen embriyoların anne rahmine yerleştirilmesi

Tüp Bebek (IVF) İşlemi Nedir?

Tüp Bebek için verilen ilaç tedavisi ile anne adayından birden fazla yumurta alınır. Tüp Bebek işleminde Baba adayından alınan spermler, laboratuvarda özel bir şekilde ayrıştırılır. Her yumurta ile beraber 50.000-100.000 sperm ile aynı kaba koyulur. Tüp Bebek İşleminde Sperm parametrelerinin bozuk olduğu durumlarda bu sayı arttırılabilir.

Tüp Bebek de Bir spermin yumurtanın içine kendi başına girerek döllenme işleminin gerçekleşmesi beklenir. Döllenmiş yumurta hücreleri bölünerek embriyoyu geliştirir. Embriyolar her gün kontrol edilerek 2-3 gün laboratuvar şartlarında büyümeleri sağlanır.

IVF genellikle tüplerinde tıkanıklık nedeniyle gebe kalamayan hastalarda tercih edilen tedavi şeklidir.

Tüp Bebek Mikroenjeksiyon (ICSI) İşlemi Nedir?

Tüp Bebek Bu işleminde IVF’ den farklı olarak her bir yumurtanın içine bir sperm enjekte edilir ve embriyoların gelişimi için beklenir. Gelişen embriyolardan transfer için uygun olanlar seçilir. Tüp Bebek Mikro enjeksiyon genellikle sperm sayısının çok düşük olması veya menisinde hiç sperm olmamasına karşın, testisinde sperm bulunan erkeklerin tedavisinde tercih edilir.

Ancak günümüzde tüp bebek ile ilgili tedavilerde döllenme oranında artış nedeniyle IVF yerine mikro enjeksiyon tercih edilmektedir.

Benzer Yazılar

Embriyoskop Nedir?

Embriyoskop Nedir?

Embriyoskop Nedir? Embriyoskop Nedir ile Döllenmiş yumurtanın (embriyonun) inkübatör içindeki gelişim sürecinin dışarıdan incelenmesine olanak…Devamini Oku

ARAMAK İSTEDİĞİNİZ KELİMEYİ YAZINIZ