Dış Gebelik - Dış Gebelik Belirtileri Dış Gebelik, embriyonun rahim içi dışında bir bölgeye yerleşmesidir. Bu genellikle en sık tüpler de yumurtalık dokusu içerisinde ve karın içerisinde bir de rahim ağzına yerleşim gösterebilir. Bu dört odak önemlidir. Rahim ağzı, tüpler, yumurtalık dokusu ve abdominal gebelik dediğimiz karın içerisinde büyüyebilir. Evet karın içerisinde yani rahim dışında karnın içerisinde 8 aya kadar büyüyen gebelikler bile gördük.

Erken bulgu vermeyeceği gibi hemen şiddetli kasık ağrısıyla kanamaya kadar iç kanamaya kadar giden kişiyi şoka sokan bulgular vermektedir. Genelde günü geçer son adet tarihine göre beklediği adet tarihinden 3-5 günü geçmiştir. Kasık ağrısı vardır ya da lekelenmesi vardır. Gününün geçtiğini çok önemsemeyen, kanama bulgusu vermeyen bireyler nadir de olsa gecenin bir saati veya ani kasık ağrısıyla gündüz vakti iç kanamayla şoka girerek kendisini bir anda acil de bulabilir ve kendisine dış gebelik teşhisi konulabilir. Bu anlam da mümkün olduğu kadar hanımların adet tarihlerini düzenli takip etmeleri önemlidir.

Eğer; günleri geçtiğinde gebelik şüpheleri varsa bir an önce bu gebeliğin rahim içerisinde mi yoksa dışarıya mı rahim dışına mı yerleştiğini teşhisinde bulundurmazlarsa ...

DİĞER VİDEOLAR